webmaster
۲۷
آبان

آموزش گوگل وبمستر

گوگل وبمستر تولز یا همان گوگل وبمستر یکی از مهمترین ابزارهای انالیز گوگل می باشد. در این مقاله تصمیم داریم در مورد گوگل وبمستر برای شما توضیحات مفیدی را بیان نماییم.
تمام سایت هایی که در حال حاضر بر روی بستر اینترنت به فعالیت مشغول می باشند برای اینکه بتوانند ایرادات سایت خود را فهمیده و آنها را رفع نمایند نیازمند این هستند تا از جانب موتور جست و جوگر گوگل به آنها راهنمایی هایی از این بابت صورت گیرد. گوگل برای اینکه بتواند به مدیران وب سایت ها در مسیر رسیدن به رتبه های برتر کمک نماید ابزار های رایگان بسیاری را در اختیار آنها قرار داده است. یکی از این ابزار ها ابزار گوگل وب مستر تولز می باشد. وب مستر تولز گوگل با نام های دیگری نیز شناخته میشود که از جمله آنها می توان به گوگل سرچ کنسول نیز اشاره نمود.

در این بخش از سری مقالات آموزشی وب سایت ابر ای تی قصد داریم تا در رابطه با وب مستر تولز اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار دهیم و با معرفی بخش های مختلف این ابزار پر کاربرد و مفید شما را در استفاده بهتر و مطلوب تر از این ابزار یاری نماییم. پیشنهاد میکنیم تا انتها با ما همراه باشید.

گوگل وب مستر تولز دارای امکانات بسیاری می باشد که از جمله مهم ترین آنها می توان به ابزار های نمایش آمخار و اطلاعات، نمایش جایگاه سایت در گوگل، نمایش صفحه هایی که خطا می دهند و… اشاره نمود که این ابزار ها در کنار یک دیگر به مدیران وب سایت ها کمک میکنند تا در دنیای پر رقابت اینترنت تصمیمات بهتری گرفته و برای رسیدن به جایگاه های بهتر در سرچ های گوگل استراتژی سئو خود را برنامه ریزی نمایند. در ادامه به معرفی بخش های مختلف سرچ کنسول گوگل خواهیم پرداخت.

کاربرد ابزار وبمستر گوگل

به صورت کلی وب مستر گوگل کاربرد های بسیاری داشته اما اصلی ترین کاربرد آن این است که مدیران وب سایت ها را کمک میکند تا بتوانند رتبه سایت خود را ارتقا دهند و در نتیجه به شهرت و درامد بسیار بیشتری نسبت به گذشته دست یابند. تمای این اتفاقات خوب تنها زمانی خواهند افتاد که شما بتوانید با تمامی بخش های وب مستر گوگل به خوبی آشنا شده و از آنها به خوبی استفاده نمایید و با کمک اطلاعاتی که به شما می دهند بتوانید هوشمندانه تصمیم بگیرید و به موقع به آن عمل نمایید.

طریقه ورود به وبمستر تولز

برای اینکه بتوانید وارد حساب سرچ کنسول شوید نیازمند یک اکانت گوگل هستید. برای اینکه بتوانید یک اکانت گوگل (جیمیل) برای خود بسازید کافیست به آدرس mali. googl. com مراجعه و از بخش ثبت نام نسبت به ساخت یک اکانت شخصی برای خود اقدام نمایید پس از آن می توانید با مراجعه به آدرس google .com/ webmasters مراجعه نموده و به کمک اکانت جیمیلی که قبل تر ساختید میتواند وارد اکانت سرچ کنسول گوگل شوید.

آموزش ثبت سایت در گوگل وبمستر

تا به اینجای آموزش کار با وب مستر توانسته اید با کاربرد های این ابزار و اهمیت استفاده از آن آشنا شده و با موفقیت به آن وارد شوید. پس از ورود به اکانت وب مستر می بایست نسبت به ثبت آدرس سایت خود در آن اقدام نمایید. همانطور که در تصویر زیر می بینید در کادری که برای شما در نظر گرفته شده است می بایست آدرس سایت خود را وارد نمایید و بر روی گزینه ی قرمز رنگ Add a Property برای این کار کلیک نمایید. توجه داشته باشید که در صورتی که آدرس سایت شما از ssl امنیتی برخوردار می باشد می بایست آدرس سایت را به همراه آن وارد نمایید در غیر این صورت آدرس سایت خود را با http وارد نموده و بر روی Add کلیک نمایید تا سایت شما به پنل وب مستر تولز اضافه شود.

w1

در ادامه پس از آنکه وب سایت را به درستی به پنل وب مستر تولز اضافه نمودید می بایست تا مالکیت خود بر روی آن را به اثبات برسانید. برای اینکار می توانید به چندین طریق مالکیت خود را به گوگل اثبات کنید. همانطور که در تصویر زیر می بینید اصلی ترین و آسان ترین راه برای اثبات مالکیت دانلود فایل مخصوصی می باشد که گوگل به شما میدهد. این فایل تنها مخصوص وب سایت شما می باشد و می بایست آنرا در آدرسی که به شما داده است در هاست سایت خود آپلود نمایید تا پس از آنکه بر روی لینک تستی که گوگل به شما در همین صفحه کلیک کردید کد های امنیتی مربوط به تایید وب سایت شما خود را در آن آدرس مشاهده نمایید. در صورتی که کار با هاست سایت خود را به خوبی نمی دانید می توانید از طراح سایت خود بخواهید تا این کار را برای شما انجام دهد. همچنین می توانید به پشتیبان سایت خود تیکت پشتیبانی ارسال و در خواست نمایید تا فایل مربوطه را در آدرس داده شده برای شما قرار دهند. پس از قرار گرفتن فایل در هاست سایت می بایست بر روی گذینه Verify کلیک نمایید.

w2

در صورتی که تاییدیه سایت را به درستی انجام داده باشید سایت شما به پنل سرچ کنسول شما اضافه شده و می توانید با کلیک بر روی آدرس آن وارد تنظیمات مربوط به آن شوید.
نکته ای که در هنگام ثبت سایت در وبمستر به آن دقت داشته باشید این است که در صورتی که سایت شما دارای ssl امنیتی می باشد ممکن است وب سایت شما با 4 آدرس مختلف توسط گوگل شناسایی شود. این 4 آدرس همانن مثالی که در زیر می بینید خواهند بود.
http :// abarit .com
http ://www. abarit .com
https :// abarit .com
https ://www. abarit .com
بهترین کار این است که شما هر 4 آدرس خود را در وبمستر به ثبت برسانید و ادامه دامنه اصلی سایت خود را انتخاب نمایید تا گوگل بیشترین توجه را به آن داشته باشد و در کنار آن سایر دامنه های شما را نیز بررسی و نسبت به ارائه اطلاعات مورد نیاز در رابطه به آنها نیز اقدام نماید.

انجام تنظیمات اولیه وبمستر تولز

در ابتدای کار با وب مستر گوگل لازم است تا یک سری تنظیمات اولیه را بر روی آن اعمال نمایید تا گوگل با توجه به آن تنظیمات بتواند اطلاعات دقیق و جامع تری را در اختیار شما قرار دهد.

1. تعیین دامنه اصلی
همانطور که در بالاتر به آن اشاره نمودیم در صورتی که از ssl امنیتی استفاده نمایید سایت شما با 4 آدرس در دسترس خواهد بود به همین منظور پس از ثبت همه ی آدرس ها می بایست نسبت به تعیین دامنه اصلی سایت خود اقدام نمایید زیرا در صورتی که این کار را انجام ندهید هر محتوایی که بر روی سایت خود قرار دهید به صورت 4 محتوای کپی شناخته میشود و این به ضرر سئو سایت شما خواهد بود.

w3

برای انتخاب دامنه اصلی سایت خود پس از ورود به سرچ کنسول همانند تصویر بالا تمامی آدرس سایت های خود را خواهید دید، بر روی عنوان دامنه اصلی سایت خود کلیک نمایید. انتخاب دامنه اصلی سایت کاملا شخصی است ولی توصیه میکنیم تا از نسخه ی دامنه ی http و بدون www سایت خود مانند https:// abarit. com به عنوان دامنه اصلی استفاده نمایید تا علاوه بر داشتن امنیت دارای طول کمتری باشد. پس از این کار با صفحه ای مانند تصویر زیر رو به رو می شوید.

w4

حال کافی است که بر روی آیکن چرخ دنده ی گوشه سمت راست، کلیک کرده و بر روی گزینه stie setting کلیک نمایید تا بخشی برای شما باز شود که به کمک آن می توانید آدرس دامنه اصلی سایت خود را مشخص نمایید. گزینه های موجود در این بخش شامل موارد زیر می باشد.
1-هیچ دامنه اصلی انتخاب نمی کند.
2-دامنه اصلی را بر روی URL با www و پروتکل http قرار می دهد.
3-دامنه اصلی را بر روی URL بدون www و پروتکل http قرار می دهد.
4-(دامنه اصلی را بر روی URl با www و پروتکل https قرار می دهد.)
5-(دامنه اصلی را بر روی URl بدون www و پروتکل https قرار می دهد.)
در انتها کافی است تا دامنه های غیر اصلی خود را بر روی دامنه اصلی ریدایرکت 301 نمایید تا هم کاربران را بهتر به سایت خود هدایت نمایید هم ربات های گوگل بتوانند وب سایت شما را بهتر ایندکس نمایند.

۲. تعیین International Targeting
گوگل در آپدیت های جدید خود به این نکته اذعان داشته است که وب سایت ها را با توجه به لوکیشن محلی آنها دسته بندی می کند. به همین منظور بهتر است تا محدوده ی بازدید کنندگان هدف خود را برای گوگل مشخص نمایید. در صورتی که از دامنه ملی ir استفاده میکنید نیازی به این کار نمی باشد اما در صورتی که از دامنه های بین المللی عمومی مانند com استفاده میکنید بهتر است تا نسبت به ثبت لوکیشن محلی خود اقدام نمایید. برای این منظور می توانید وارد بخش International Targeting شده و نسبت به ثبت موقعیت خود اقدام نمایید.

حال که توانسته اید سایت خود را به درستی به وب مستر معرفی نمایید نوبت آن رسیده است که از ابزار های مختلفی که در وب مستر برای شما تدارک دیده شده است استفاده نمایید.

۱) ثبت سایت مپ
سایت مپ سایت شما به ربات های موتور های جست و جوگر به خصوص ربات های گوگل کمک میکند تا سایت شما را سریع تر و بهتر بررسی و ایندکس نمایند. سایت هایی دارای تعداد صفحات کم نیازی به سایت مپ ندارند اما دارا بودن سایت مپ به سایت هایی با تعداد صفحات بسیار کمک میکند.
برای ثبت سایت مپ در وب مستر ابتدا می بایست آدرس سایت مپ خود را داشته باشید. بسیاری از سایت های وردپرسی که از افزونه یوآست سئو استفاده میکنند این قابلیت را دارند که توسط این افزونه به صورت خودکار برای آنها نقشه سایت ساخته شود. اما در صورتی که این امکان برای شما فراهم نیست نیز می توانید از یک برنامه نویس برای ساخت سایت مپ سایت خود کمک بگیرید. همچنین وب سایت هایی در اینترنت وجود دارند که میتوانند به صورت رایگان برای سایت شما سایت مپ ساخته و آنرا در اختیار شما قرار دهند.
پس از ساخت سایت مپ و به دست آوردن آدرس آن می توانید به بخش crawl>sitemap رفته و پس از کلیک بر روی گزینه ی Add sitemapآنرا به پنل وبمستر خود اضافه نمایید. پس از گذشت حدود یک هفته در همین بخش نموداری مطابق تصویر زیر برای شما به نمایش در می آید که نشان دهنده ی صفحات بررسی شده و ایندکس شده ی سایت شما می باشد.

۲) منوی Search Analytics
اصلی ترین منویی که در وب مستر شما با آن سر و کار خواهید داشت منو Search Analytics می باشد. در این منو شما می توانید تعداد کلیک هایی که بر روی لینک های شما شده است را دریافت نمایید. همچنین اطلاعاتی در رابطه با میانگین رتبه خود در سرچ ها به دست آورید. در این بخش این امکان نیز برای شما فراهم شده است که بتوانید تعداد دفعاتی که کاربران لینک شما را دیده اند اما بر روی آن کلیک نکرده اند را نیز مشاهده نمایید. اطلاعات این بخش می تواند به شما و سئو کار سایت شما این امکان را دهد که با توجه به اطلاعات موجود استراتژی سئو تضمینی شما را چیده و به آن عمل نماید.

w5

در این نمودار 4 پارامتر تعریف شده است که معنا و مفهوم هر یک را در زیر ارائه خواهیم داد.
Click: تعداد کلیک هایی که بر روی لینک شما شده است را نمایش می دهد.
Impression: تعداد دفعاتی که لینک سایت شما در کلمه کلیدی مورد نظر دیده شده است را نشان میدهد
CTR: نسبت بازدید به کلیک بر روی لینک شما را نشان مدهد که به درصد نمایش داده می شود.
Position: میانگین جایگاه شما در کلمه ی جست و جو شده را نشان میدهد.

۳) منوی Links to Your Site
در این بخش از وب مستر شما می توانید به بررسی بک لینک هایی که از طریق انجام لینک بیلدینگ برای سایت خود ساخته اید بپردازید. شما میتوانید با مراجعه به این بخش دریابید که از چه وب سایت هایی و با چه عنوان هایی برای سایت شما بک لینک ارسال شده است تا در صورتی که بک لینک نامرتبط و یا مضری بر روی وب سایت شما ارسال شده است نسبت به بی تاثیر نمودن آن برای گوگل و یا حذف آن اقدام نمایید.

w6

۴) منوی Internal Links
در این بخش از وب مستر می توانید لینک دهی های داخلی سایت خود را مورد بررسی قرار دهید و به این نکته دست یابید که هر صفحه از سایت شما چند لینک داخلی دریافت نموده است. با استفاده از این بخش می توانید صفحات قوی سایت خود را شناسایی نموده و به صفحات ارزشمند سایت خود که ضعیف تر هستند لینک دهید تا تقویت شوند. این کار سبب می شود تا گوگل به سایر صفحات سایت شما نیز بهای بیشتری داده و موجب رشد لینک صفحه ی مورد نظر در گوگل و افزایش ورودی های شما خواهد شد.

۵) Manual Action
در صورتی که گوگل تصمیم گیرد تا سایت شما را به صورت دستی پنالتی نماید در این بخش به شما اخطار های لازمه را به جهت جلوگیری از این اتفاق می دهد تا بتوانید قبل از این اتفاق اخطار های لازمه را بررسی و رفع نمایید. پنالتی شدن سایت اتفاقی است که هم توسط الگوریتم های گوگل به صورت خودکار و هم به صورت دستی اتفاق می افتد و در هر دو حالت سایت شما جریمه شده و ممکن است بخشی از لینک ها و یا تمام آنها از سرچ ها حذف شوند. پنالتی شدن وب سایت ها به دلایل مختلفی رخ میدهد که برای دانستن آنها می بایست با یک تیم سئو حرفه ای مانند تیم سئو ابر ای تی مشورت نمایید.

w7

۶) منوی Mobile Usability
در این بخش از سرچ کنسول گوگل اطلاعاتی در رابطه با میزان همخوانی وب سایت شما با تلفن های همراه و تبلت ها ارائه می دهد. با توجه به رشد روز افزون استفاده از تلفن های همراه برای وب گردی لازم است تا وب سایت شما به خوبی برای استفاده کاربرانی که از موبایل و تبلت برای سرچ های خود استفاده میکنند بهینه شده باشد. با چک کردن دوره ای این بخش می توانید به اشکالات مربوط به نسخه موبایل سایت خود پی ببرید و با مرتفع نمودن آنها نسبت به افزایش محبوبیت خود نزد ربات های گوگل و کاربرانی که از سایت شما به وسیله ی موبایل و تبلت بازدید میکنند کمک نمایید.

w8

قسمت google index
در این قسمت از سرچ کنسول اطلاعاتی در رابطه با ایندکس های وب سایت شما قرار داده میشود که دارای سه بخش مختلف می باشد که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت.
Index Status
این بخش تعداد صفحات ایندکس شده سایت شما را نشان می دهد. در صورتی که ورود اطلاعات سایت شما طبق رویه و به مرور اتفاق افتد این نمودار می بایست همواره به سمت بالا رفته و نشانده ی افزایش تعداد صفحات ایندکس شده سایت شما باشد. در صورتی که نمودار به صورت کاهشی بود حتما با بخش سئو وب سایت ابر ای تی تماس گرفته تا در این رابطه به شما مشاوره لازمه را ارائه دهند.

Blocked Resources
در این بخش از قسمت google index منابعی از سایت که از دسترس ربات ها و کاربران بدور مانده است ثبت میشوند تا با بررسی آنها بتوانید نسبت به اصلاح آن صفحات اقدام نمایید.
Remove URLs
گاهی مدیران وب سایت ها تمایل دارند تا صفحاتی از سایت خود را که ارزش و اعتبار خود را از دست داده اند و یا دارای ایرادات بسیاری می باشند را از سرچ های گوگل حذف نمایند به همین منظور می توان از بخش Remove URLs وب مستر استفاده نمود و با حذف آن صفحه نسبت به برداشته شدن لینک آن از سرچ ها اقدام نمود تا دیگر نه کاربران و نه ربات های گوگل به آن دسترسی نداشته باشند.

خطاهای خزش (crawl)
در بخش crawl وب مستر شما این امکان را خواهید داشت تا اطلاعاتی که ربات های جست و جو کننده ی گوگل آنها را دریافت نموده اند را بررسی نمایید. این بخش نیز دارای قسمت های مختلفی می باشد که به توضیح مختصر هر یک خواهیم پرداخت.
بخش crawl errors
این بخش مربوط به ارور هایی است که ربات ها حین بررسی سایت شما با آنها رو به رو شده اند. شما می توانید با بررسی هر یک از این ارور ها نسبت به رفع مشکل آن اقدام نمایید.
بخش crawl stats
این بخش از وب مستر تولز به شما کمک میکند تا دریابید که ربات های گوگل در چه زمانی به وب سایت شما سر زده اند. این اتفاق معمولا هر نود روز یکبار رخ میدهد و اطلاعات آن در این بخش قابل دسترس است. با مراجعه به این صفحه با بخشی مطابق با تصویر زیر رو به رو می شوید که دارای سه نمودار می باشد.

نمودار اول مربوط به بازدید هایی است که ربات ها از سایت شما داشته اند. هر چه طول موج این نمودار بیشتر باشد به این معناست که ربات ها در آن روز تعداد صفحات بیشتری را از سایت شما مورد بررسی قرار داده اند. در نمودار دوم تعداد فایل هایی که از سایت شما توسط ربات ها دانلود شده است نشان داده میشود و در نمودار سوم سرعت دانلود فایل های نمودار دوم مورد بررسی قرار گرفته است.

بخش Fetch as Google
در صورتی که صفحه ای را به تازگی بر روی سایت به ثبت رسانده اید و یا آنرا مورد ویرایش قرار داده اید با کمک بخش Fetch as Google می توانید آدرس آنرا در اختیار ربات های گوگل قرار دهید تا آنها زودتر از موعد همیشگی نسبت به بررسی صفحه ی مربوطه اقدام نموده و آنرا ایندکس نمایند.
بخش robots.txt
در قسمت robots.txt شما می توانید به ربات های گوگل این دستور را بدهید که کدام بخش های سایت شما را بررسی و کدام قسمت ها را بررسی نکنند. با توجه به اینکه این قسمت دارای حساسیت بالایی می باشد بهتر است قبل از اقدامی در این رابطه نسبت به مشورت با یک سئو کار خبره و یا یک تیم سئو با تجربه مانند ابر اای تی مشورت نمایید.
بخش site map
در این قسمت همانطور که در بالاتر نیز به آن اشاره شده است می توانید نقشه سایت خود را به وبمستر اضافه نمایید تا عملیات ایندکس شدن سایت شما با سرعت بالاتری پیش رود.
url parameters
در این بخش بهتر است ویرایشی از جانب شما صورت نگیرد زیرا این بخش به صورت اتوماتیک توسط ربات ها تکمیل میشود.
بخش Security Issues
در این بخش ارور های مربوط به امنیت وب سایت برای شما درج میشود در صورتی که سایت شما به بد افزار و یا فایل آلوده ای مبتلا شده باشد از این بخش می توانید متوجه آن شده و نسبت به رفع آن اقدام نمایید.

امیدواریم با توضیحاتی که در این مقاله از سری مقالات آموزشی ابر ای تی به شما ارائه شد بتوانید بهترین بهره را از وب سایت خود برده و به درامد بالایی از این طریق برسید.