اصطلاحات سئو
۱۷
دی

اصطلاحات سئو

همان طور که در مقالات قبلی توضیح دادیم با به کارگیری سئو یا بهینه سازی برای سایت خود می توانید رتبه ی بالاتری را در موتورهای جستجو به دست آورده و به کسب و کار اینترنتی خود رونق دهید. با بالا رفتن سئوی سایت شما آن هم از طریق درست و اصولی افراد بیشتری به سایت شما دسترسی پیدا می کنند و همین افزایش ترافیک سایت می تواند نقش زیادی در بالا رفتن میزان فروش داشته باشد. گفتیم که بهینه سازی تکنیک های متفاوتی دارد و به مواردی اشاره کردیم که با استفاده از آن ها رتبه ی سایت یا وبلاگ افزایش پیدا می کرد. از آن جایی که بهینه سازی سایت فرآیند پیچیده ای است و باید منطبق با به روز رسانی الگوریتم های موتورهای جستجو باشد توصیه کردیم که از کارشناس سئو یا شرکت های سئو برای بهینه سازی سایت خود کمک بگیرید. شرکت های سئو با بکار گیری افرادی خبره و با تجربه در زمینه ی سئو و در پیش گرفتن استراتژی مناسب برای بهینه سازی سایت شما سئوی سایت شما را انجام خواهند داد.
اما وقت آن رسیده که شما بعنوان فردی که قصد دارد حضور موفقی در فضای مجازی داشته باشد با برخی اصطلاحات و مفاهیم مهم سئو آشنا شوید. در مقالات قبلی با چندین مفهوم سئو آشنا شدیم و به شما توصیه می کنیم که حتما مقالات قبلی را در این سایت مطالعه کنید. در این مقاله قصد داریم تعدادی از مواردی که ممکن است کمتر به گوش شما خورده باشد را با هم مورد بررسی قرار دهیم.
زمانی که شما با واژگان سئو آشنایی داشته باشید خواهید توانست راحت تر مفاهیم آن را درک کنید. با شناخت مفاهیم شما قادر خواهید بود از موارد مناسبی برای بهینه سازی سایت استفاده کنید و یا زمانی که بهینه سازی سایت خود را در اختیار شرکت های سئو یا کارشناس سئو قرار می دهید تا حدودی بتوانید نسبت به مواردی که به کار می گیرند آگاهی داشته باشید. در بسیاری از موارد به دلیل این که مدیران سایت ها نسبت به مفاهیم و اصول سئو نا آگاه هستند با تیم سئوی خود یا شرکت سئویی که بهینه سازی سایت خود را به آن ها سپرده اند به مشکل می خورند. اکثر این افراد تصور می کنند که خیلی سریع باید شاهد نتایج بهینه سازی سایت خود باشند. برخی از مدیران سایت ها هم فکر می کنند اگر از روش هایی سریع مانند سئوی کلاه سیاه برای بهینه سازی سایت خود استفاده کنند برای آن ها انتخاب بهتری خواهد بود. اما اگر شما به عنوان صاحب یک کسب و کار اینترنتی در سطح ابتدایی هم با مفاهیم سئو آشنایی داشته باشید می توانید دید بهتری نسبت به بهینه سازی سایت خود داشته باشید. در مقالات قبلی با بسیاری از مفاهیم آشنا شدید در این مقاله قصد داریم تنها مواردی را که تاکنون به آن ها اشاره نکرده ایم را مورد بررسی قرار دهیم.

CMS

اولین موردی که به آن می پردازیم cms است. cms ها همان سیستم های مدیریت محتوا هستند و به نرم افزارهایی اطلاق می شوند که برای طراحی سایت مورد استفاده قرار می گیرند. در این نرم افزارهای تولید محتوا یکسری از موارد مورد نیاز برای طراحی سایت به صورت پیش فرض تعریف شده اند. باقی موارد را هم می توان به صورت سفارشی برای سایت آماده کرد. این سیستم های مدیریت محتوا جهت کاهش زمان و هزینه در زمینه ی طراحی سایت مورد استفاده قرار می گیرند. از برخی از این سیستم ها می توان به وردپرس و جوملا اشاره کرد.

robots.txt

فایلی است که وظیفه ی آشنا کردن ربات های جستجوگرها و از جمله ربات های گوگل را با ساختار وب سایت شما دارد. در حقیقت این فایل شامل مواردی است که ربات های گوگل با دسترسی به آن ها قادر خواهند بود ساختار وب سایت را شناسایی کنند. این فایل نقش مهمی در بالا رفتن رتبه ی سایت دارد.

Web Crawler

این واژه به معنی خزندگان وب است. اما جالب است که چنین واژه ای چه مفهومی دارد. ربات هایی وجود دارند که با خزیدن در صفحات وب سایت های مختلف اطلاعاتی که در آن ها وجود دارد را برای دیتا سنترها ارسال می کنند. به طور مثال خزنده ی گوگل می تواند با ورود به صفحات وب سایت ها و خواندن و ثبت کردن اطلاعات موجود در آن ها و ارسال این اطلاعات به دیتاسنترهای گوگل فرایند ایندکس کردن را انجام دهد. موتورهای جستجو با استفاده از این اطلاعات ارسالی توسط ربات ها می توانند از محتوای موجود در آن ها باخبر شوند.

Sand box

Sand box یکی از جریمه های موقتی گوگل است که باعث می شود وب سایت توسط گوگل به صورت موقت پنالتی شود. حتما دقت کرده اید که اگر وب سایت شما به تازگی تاسیس شده باشد نمی تواند به صورت دائم جزو نتایج اولیه ی گوگل نمایش داده شود. البته ممکن است زمانی که از کلمات کلیدی به صورت درستی در این سایت ها استفاده شود به صورت موقت جزو رتبه های بالای گوگل نمایش داده شوند اما گوگل اجازه نمی دهد که این وب سایت های جدید جزو رتبه های بالا قرار بگیرند و به صورت موقت آن ها را پنالتی می کند. بعبارتی رتبه ی این وب سایت ها پایین می آید. اما پس از گذشت مدتی بین سه ماه تا یک سال این جریمه ی موقتی حذف شده و چنین وب سایت هایی می توانند رتبه ی بالایی را کسب کرده و حتی جزو نتایج اولیه ی گوگل نمایش داده شوند. البته برخی از وب سایت هایی که دارای مشکلاتی در سئوی سایت خود هستند هم ممکن است مشمول جریمه ی sand box شوند و به مرور و با گذشت زمان اگر مشکلات سئوی سایت حل شود این جریمه برطرف خواهد شد.

SEM

مفهوم این کلمه سئو و بهینه سازی شبکه های اجتماعی برای بازاریابی است. بیشتر در سایت هایی که ارائه دهنده ی خدمات بازاریابی هستند این مورد قابل مشاهده است.

Link bait

لینک بیت می تواند امکانی باشد که برای کاربران سایت شما جذابیت دارد. این امکان می تواند یک مقاله ی مفید یا یک ویدئو و عکس باشد. شما با قرار دادن این موارد در وب سایت خود می توانید بازدیدکنندگان بیشتری را جذب سایت خود نمایید. این لینک ها در بازاریابی ویروسی مورد استفاده قرار گرفته و در صورتی که این لینک ها عملکرد درستی داشته باشند می توانند رتبه ی سایت را بالا ببرند.

SERP

این واژه به معنای صفحات نتایج موتورهای جستجو است. در حقیقت serp لیست نتایج حاصل از جستجوی یک عبارت توسط کاربر است.

Site map

برای تسریع فرآیند ایندکس کردن توسط موتورهای جستجو از جمله گوگل در وب سایت ها از site map یا نقشه ی سایت استفاده می شود. همان طور هم که از اسم آن پیداست در آن مشخص شده است که هر جزء سایت در کدام بخش آن قرار دارد به عبارتی حاوی لینک های داخلی سایت است.

گفتیم که عملیات ایندکس کردن توسط خزنده های موتورهای جستجو انجام می شود.

Google Analytics

ابزارهایی وجود دارند که می توانند نشان دهنده ی آمار بازدید از سایت باشند و مدیران سایت ها با استفاده از آن ها می توانند عملکرد سایت خود را مورد نقد و بررسی قرار دهند. Google Analytics یکی از این ابزارها است که قادر است آمار بازدید از سایت را همراه با جزییاتی دقیق در اختیار مدیر سایت قرار دهد.

Over Optimization

زمانی که یک وب سایت برای بالا بردن بهینه سازی به صورت بیش از حد از اصول سئو استفاده کند و به نوعی بتوان گفت سئوی سایت حالتی مصنوعی پیدا کرده است از واژه ی over optimization استفاده می شود.

OBL

تعداد لینک های خروجی موجود در صفحات یک وب سایت به سایت های دیگر با OBL نمایش داده می شود. همان طور که می دانید قرار دادن لینک های خروجی معتبر باعث بالا رفتن رتبه ی سایت خواهد شد. ولی در صورت قرر گرفتن لینک سایت های نامعتبر رتبه ی سایت هم پایین خواهد آمد.

BOUNCE RATE

این واژه به معنی ترک یک سایت توسط بازدیدکنندگان آن است. زمانی بازدید کنندگان یک سایت تصمیم به ترک آن می گیرند که مواردی مانند کم بودن سرعت بارگذاری صفحات- غیر مرتبط بودن محتوا با کلمات کلیدی به کار رفته و هم چنین مطالب کپی و بی ارزش در آن وجود داشته باشد. البته ممکن است این اتفاق دلایل دیگری هم داشته باشد. پس می توان گفت بیشتر بودن مقدار bounce rate نشان دهنده ی عملکرد ضعیف وب سایت مورد نظر است.

Spam

عواملی که از نظر سئو مزاحم هستند spam نامیده می شوند. موارد مختلفی می توانند جزو موارد اسپم محسوب شوند. به طور مثال قرار دادن لینک یک سایت غیر معتبر می تواند جزو این موارد باشد هم چنین قرار دادن محتوای کپی در وب سایت و آوردن نا به جای کلمات کلیدی به صورت نا مفهوم و به تعداد زیاد و قرار گرفتن صفحاتی که با عبارت مورد جستجو مرتبط نیستند در صفحه نمایش نتایج- جزو موارد اسپم محسوب می شوند.

Google keyword planner

برای تعیین این که یک عبارت یا کلمه در طول ماه و سال چند بار مورد جستجو قرار می گیرد و هم چنین برای خریدن کلمات کلیدی ای که در بخش تبلیغات گوگل نمایش داده شوند از این ابزار استفاده می شود.

سخن پایانی:
در این مقاله سعی ما بر این بود تا شما را با تعدادی از واژه های پرکاربرد در سئو آشنا کنیم. مفاهیم برخی از موارد هم در مقالات قبلی مورد بررسی قرار گرفت. از جمله ی این موارد می توان به سئوی کلاه سفید و کلاه سیاه- بک لینک ها- سئوی داخلی- authority – رتبه ی گوگل- شبکه های اجتماعی- مزرعه ی لینک- متن های مخفی و موارد بسیار دیگری اشاره کرد. به همین دلیل سعی ما بر این بود تا در این مقاله تعدادی از واژگانی مورد بررسی قرار گیرند که تاکنون به آن ها نپرداخته بودیم. هر چند که مفاهیم و اصطلاحات سئو گسترده بوده و می توان چندین مقاله را به این مطلب اختصاص داد اما مطالعه ی این مقاله هم باعث می شود تا با برخی از این مفاهیم بیشتر آشنا شوید.