انواع تکنیک سئو
۱۰
آذر

انواع تکنیک سئو

در این مقاله تصمیم داریم تا شما را با انواع تکنیک های سئو آشنا کنیم. تکنیک هایی که برای بهینه سازی و سئوی سایت مورد استفاده قرار می گیرند هم می توانند تکنیک خوب باشند هم تکنیک بد. افراد مختلفی با ایده های گوناگون سعی می کنند تا راهبردهایی را برای کسب بهترین نتیجه در سئو ارائه کنند. در ادامه تکنیک های مختلف در این زمینه را بررسی می کنیم.

دلیل اهمیت سئو

همان طور که می دانید امروزه کسب و کارهای اینترنتی به سرعت در حال شکل گیری و رشد هستند. این وب سایت ها برای این که بتوانند به موفقیت دست پیدا کنند باید از قوانین و اصول سئو برای بهینه سازی سایت خود استفاده کنند. این کار باعث بالا رفتن رتبه ی این سایت ها در موتورهای جستجو می شود. بالا رفتن رتبه ی سایت در موتورهای جستجو باعث بهتر دیده شدن سایت توسط کاربران و افزایش ترافیک آن خواهد شد. همان طور که می دانید هر چه ترافیک یک وب سایت افزایش پیدا کند میزان فروش آن هم بالا خواهد رفت. به همین دلیل می توان گفت که اهمیت سئو برای سایت ها غیر قابل انکار است. زمانی که شما به درستی از اصول سئو استفاده کنید گوگل راحت تر می تواند زمینه ی فعالیت وب سایت شما را تشخیص دهد.

سئو چه تکنیک هایی دارد؟

از دید متخصصان- تکنیک های سئو به سه دسته ی کلاه سفید- کلاه خاکستری و کلاه سیاه تقسیم می شوند. تکنیک هایی که شامل سئوی کلاه سفید می شوند مطابق با قوانین موتورهای جستجو تعیین شده و به صورت طبیعی باعث بالا رفتن رتبه ی وب سایت خواهند شد. در حقیقت می توان گفت که مناسب ترین و بهترین روش سئو همان سئوی کلاه سفید است و باید توجه داشته باشید که برای این که بتوانید با استفاده از تکنیک های کلاه سفید سایت خود را بهینه سازی کنید این کار باید به صورت دائمی و پیوسته باشد و نتیجه ی آن به سرعت قابل مشاهده نخواهد بود. اما این زحمات حتما نتیجه ی خوبی در بر خواهد داشت و باعث رشد و ارتقای کسب و کار اینترنتی شما خواهد شد. برعکس سئوی کلاه سفید- کلاه سیاه ها هم تکنیک های خود را در زمینه ی سئو و بهینه سازی سایت دارند. در سئوی کلاه سیاه خیلی زود می توان شاهد نتایج بهینه سازی بود. اما این نتایج تا زمانی که گوگل دست آن ها را نخوانده ادامه دارد. به محض شناسایی این موارد توسط الگوریتم های گوگل- نتیجه برعکس خواهد شد و وب سایت کلاه سیاه از طرف گوگل جریمه می شود. موتور جستجوی گوگل به طور مداوم سعی می کند تا با به روز رسانی الگوریتم های خود تمام راه های دور زدن قوانین را مسدود کند. اما تکنیک دیگری هم وجود دارد و آن چیزی است بین سئوی کلاه سفید و کلاه سیاه. سئوی کلاه خاکستری به گونه ای قوانین موتورهای جستجو را دور می زند که شناسایی و جریمه نشود. پس باید بگوییم که سئوی کلاه خاکستری تفاوت چندانی با سئوی کلاه سیاه ندارد. اما در این تکنیک ریسک کمتری نسبت به سئوی کلاه سیاه وجود دارد و آن ها طوری وانمود می کنند که کلاه سفید بر سر دارند. باز هم نمی توان گفت که در این تکنیک احتمال لو رفتن و شناسایی توسط الگوریتم های گوگل وجود ندارد. تنها افرادی می توانند با موفقیت کلاه خاکستری بر سر بگذارند که آشنایی کاملی با ساختار موتور جستجوگر گوگل و همین طور الگوریتم های آن داشته و به سرعت بتواند با به روز رسانی الگوریتم ها خود را وفق دهد. اما حتی در این صورت هم احتمال شناسایی رنگ کلاه شما توسط الگوریتم های گوگل وجود خواهد داشت.

انواع مختلف سئو

سئو و بهینه سازی سایت دارای دو نوع بهینه سازی داخلی و خارجی است. در این قسمت توضیح مختصری در مورد هر کدام از این دو نوع خواهیم داد. هدف سئوی داخلی این است که برای رسیدن به رتبه ی بالایی در موتور جستجوگر و افزایش ترافیک- صفحات داخلی سایت را برای موتور جستجوگر بهینه سازی کند. در صورت استفاده ی درست از سئوی داخلی- وب سایت شما به راحتی توسط موتورهای جستجو شناسایی می شود. در این صورت موتورهای جستجو راحت تر می توانند متوجه موضوع و زمینه ی کاری وب سایت شما شوند و آن را به درستی دسته بندی کرده و به صورت مفید در اختیار کاربران واقعی تان قرار دهند. اما اگر بخواهیم تعریف دقیقی از سئوی خارجی داشته باشیم باید بگوییم که کارهایی که در خارج از سایت برای بالا بردن رتبه و جایگاه آن در موتورهای جستجو انجام می شود همان سئوی خارجی است. این کارها می تواند در شبکه های اجتماعی و دیگر سایت ها و حتی در صفحاتی دیگر از دامنه انجام شود.

سئوی داخلی شامل چه مواردی می شود؟

 • برای این که به خوبی سئوی داخلی سایت خود را انجام دهیم به مواردی اشاره می کنیم. یکی از این موارد تحقیق در مورد این است که کاربران بیشتر چه کلمات کلیدی ای را جستجو می کنند. فهمیدن این که کاربرانی که می توانند مخاطب ما باشند بیشتر دنبال چه مواردی هستند اهمیت دارد. شما با شناخت کاربرانتان و این که آن ها بیشتر دنبال چه چیزی هستند می توانید محتوایی مطابق با نظر آن ها تولید کنید. با انجام این کار سئوی سایت شما بهتر خواهد شد. اما حتما باید به این نکته توجه کنید که تحقیقی که در زمینه ی کلمات کلیدی پر کاربرد انجام می شود برای جذب بازدید کننده ی بیشتر نیست بلکه هدف از این تحقیق این است که بتوانید برای آن دسته از کاربرانی که به حوزه ی فعالیت شما علاقه مند هستند و آن را پیگیری می کنند محتوای با کیفیت و ارزشمند تولید کنید.
 • مورد بعدی بهینه سازی آدرس تمامی صفحات سایت است. URL یا آدرس صفحات سایت مورد توجه گوگل است. حتما برای شما هم جالب است که بدانید این آدرس ها هم بر روی سئوی سایت تاثیرگذارند. اما این تاثیر زمانی خوب خواهد بود که این آدرس با محتوای صفحه در ارتباط بوده و خوانا و کوتاه باشد.
 • مورد بعدی که در سئوی داخلی سایت اهمیت دارد این است که توضیحات متا بهینه سازی شوند. توضیحات متا همان متنی است که در بخش توضیحات گوگل نمایش داده می شود. این که محدوده ی کاراکترهایی که در این بخش نمایش داده می شود چقدر است بستگی به توضیحاتی که نوشته اید و هم چنین محتوای موجود درصفحه دارد. دقت کنید که استفاده از کلمات کلیدی در توضیحات متا ضروری است اما نباید بیش از حد از این مورد استفاده کرد. توجه داشته باشید که توضیحاتی که در این بخش وارد می کنید هم باید برای موتور جستجوی گوگل و م برای کاربران به راحتی خوانا و قابل درک باشد.
 • ساختن لینک داخل سایت هم جزو موارد سئوی داخلی محسوب می شود. تقسیم بندی ساختن لینک از نظر سئوی داخلی به دو دسته است. یکی از این موارد لینک دادن به بخش های دیگر از وب سایت خودتان است. اگر شما در محتوای موجود در وب سایت خود بین 2 تا 5 لینک به مطالب دیگر وب سایت خود قرار دهید این موضوع باعث می شود کاربران بیشتر در وب سایت شما بمانند. زمان بیشتری که کاربران در وب سایت شما سپری می کنند این پیام را برای گوگل دارد که سایت شما دارای محبوبیت است و این باعث بالا رفتن رتبه ی وب سایت شما در موتورهای جستجو خواهد شد. بالا رفتن رتبه ی سایت شما باعث بالا رفتن میزان بازدیدکنندگان وب سایت شما خواهد شد.
 • مورد بعدی قرار دادن لینک وب سایت های معتبر دیگر در وب سایت خودتان است. اگر شما در وب سایت خود لینک سایت های معتبر دیگر را قرار دهید دو امکان برای شما به وجود می آید یکی این است که ممکن است این سایت ها هم ترغیب شوند و لینک سایت شما را در وب سایت خود قرار دهند. (هر چند احتمال این مورد ضعیف است) مورد بعدی هم این است که زمانی که شما به محتوای موجود در این وب سایت های معتبر لینک می دهید به این معنی است که محتوای شما با محتوای موجود در آن وب سایت ها مرتبط است و از این طریق گوگل راحت تر می تواند مفهوم محتوای شما را درک بکند و حتی ممکن است کیفیت محتوای تولید شده توسط شما بالاتر باشد و این از دید گوگل پنهان نخواهد ماند.
 • اگر سایت شما واکنش گرا یا ریسپانسیو باشد از دید گوگل برای شما امتیاز محسوب می شود. ریسپانسیو یا واکنش گرا بودن سایت به این معنی است که وب سایت شما این قابلیت را دارد که در دستگاه های مختلف به درستی نمایش داده شود. حتی زمانی که این سایت ها در صفحه موبایل یا تبلت باز شوند مشکلی به وجود نخواهد آمد. سایت هایی که هنوز ریسپانسیو نشده اند سئوی پایینی دارند و رتبه ی آن ها در موتورهای جستجو کاهش می یابد. ریسپانسیو یا واکنش گرا بودن سایت نکته ی مهمی است که حتما باید در هنگام طراحی سایت خود به آن توجه داشته باشید.
 • مورد بعدی که می خواهیم به آن اشاره کنیم و برای سئوی داخلی وب سایت اهمیت دارد بهینه سازی عنوان متا است. این عنوان در صفحه ی نتایج گوگل برای سایت شما قابل نمایش است. حتما باید دقت کنید که هر چه عنوان سئوی وب سایت شما جذاب تر باشد بازدیدکنندگان سایت شما افزایش خواهند یافت. اما نکاتی وجود دارد که شما حتما برای نوشتن عنوان سئوی خود باید به آن ها توجه کنید تا شاهد نتایج بهتری در این زمینه باشید. عنوان شما حتما باید کمتر از 55 کاراکتر بوده و دقت کنید که کلمه کلیدی هدفی که در نظر گرفته اید را در ابتدای عنوان وب سایت خود قرار دهید و موارد اضافی را پس از آن ذکر کنید. حتما عنوان اصلی را داخل تگ H1 قرار دهید.
 • مورد بعدی در سئوی داخلی سایت بهینه سازی تصاویر وب سایت است. زمانی که عکس های موجود در وب سایت شما دارای حجم بالایی باشند سرعت بارگذاری صفحات کند شده و کاربران از آمدن به سایت شما پشیمان خواهند شد. پس حتما سعی کنید بدون این که کیفیت تصاویر کاهش یابد حجم آن ها را کم کنید. و حتما دقت کنید که برای تگ alt تصاویر عنوان مناسب و مرتبط با محتوا پیدا کنید. استفاده از عکس در محتوا باعث بالا رفتن کیفیت آن خواهد شد.
 • مورد بعدی در سئوی داخلی سایت رعایت کردن چگالی کلمات کلیدی به کار رفته در آن است. استفاده از کلید واژه های هدف در 100 کلمه ی اول هر محتوا دارای اهمیت است. در ادامه ی محتوا هم باید به گونه ای از کلمات کلیدی استفاده کنید که آسیبی به محتوای شما وارد نکنند. الگوریتم مرغ مگس خوار و جستجوی معنایی گوگل محتوایی را که بیش از حد و بی مورد از کلمات کلیدی استفاده کرده را شناسایی می کنند.
 • کدهای اسکیما و استفاده از آن ها مورد دیگری است که در سئوی داخلی وب سایت اهمیت دارد. در سایت schema.org تمامی کدهای اسکیمای مورد نیاز شما وجود دارد. شما می توانید با قرار دادن کد اسکیمای مرتبط در هر بخش از وب سایت خود به گوگل اعلام کنید که در هر بخش از وب سایت شما چه کاری انجام می شود.
 • آخرین موردی که می خواهیم در این مقاله برای سئوی داخلی به آن اشاره کنیم بهینه سازی متن لینک است. بهتر است بدانید که متن لینک ها هم بر بهینه سازی و سئوی سایت شما تاثیرگذارند. شما می توانید از کلید واژه های هدف به عنوان متن لینک ها استفاده کنید و حتما باید دقت کنید که متن لینک با محتوای صفحه ای که به آن اشاره دارد مرتبط باشد.

موارد مهم در سئوی خارجی وب سایت

تا این جا در مورد سئوی داخلی و مواردی که باید در آن رعایت می شد صحبت کردیم. حالا وقت آن رسیده تا در مورد سئوی خارجی وب سایت و موارد مرتبط با آن صحبت کنیم. همان طور که گفتیم سئوی خارجی مربوط به فعالیت هایی می شد که در خارج از وب سایت برای بالا رفتن رتبه و جایگاه آن انجام میشود. جلب کردن اطمینان گوگل- ساختن لینک های خارجی و فعالیت در شبکه های اجتماعی از مواردی است که در این بخش به آن اشاره می کنیم.

 • سایت شما برای این که سئوی خارجی خوبی داشته باشد باید بتواند اطمینان گوگل را به خود جلب کند. برای جلب اطمینان گوگل سه راه وجود دارد یکی از آن ها دارا بودن گواهی SSL است. تهیه این گواهی با درخواست از شرکت ارائه دهنده ی هاست به شما امکانپذیر است. و استفاده از آن هم به این معناست که شما در صفحات مهم سایت خود مانند صفحه پرداخت ازپروتکل Https استفاده کنید.
 • اعتبار یا Authority وب سایت هم نقش مهمی در جلب اعتماد گوگل دارد. اما شاید این سوال برای شما مطرح شود که چه سایتی از نظر گوگل معتبر است؟ زمانی می توان گفت یک وب سایت از نظر گوگل معتبر است که با به روز رسانی مداوم مطالب وب سایت و قرار دادن محتوای ارزشمند و با کیفیت و تمرکز روی حوزه ی کاری مشخص ثابت کند که برای کاربران خود ارزش قایل می شود. هم چنین زمانی که عنوان یک سایت توسط کاربران زیادی جستجو شود و از سایت های معتبر و وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی بتواند لینک دریافت کند از نظر گوگل امتیاز دریافت می کند.
 • مورد دیگری که موجب جلب اطمینان گوگل می شود تاریخچه ی وب سایت است. هر چه یک وب سایت قدمت بیشتری داشته باشد و توانسته باشد در این مدت با موفقیت به فعالیت خود ادامه دهد راحت تر می تواند اطمینان گوگل را به خود جلب کند.
 • از سایر موارد مهم و تاثیر گذار بر سئوی خارجی ساختن لینک های خارجی است. منظور از لینک خارجی این است که سایت های دیگر در وب سایت خود لینک شما را قرار دهند. افرادی وجود دارند که با استفاده از تکنیک های سئوی کلاه سیاه تصمیم می گیرند تا لینک خارجی برای وب سایت خود تولید کنند. آن ها با خریدن لینک های اسپم سعی در بالا بردن بازدید از وب سایت خود را دارند که باید منتظر عواقب آن هم باشند. شاید در کوتاه مدت آن ها بتوانند رتبه ی وب سایت خود را با این روش لینک سازی بالا ببرند اما این بالا رفتن رتبه دائمی نخواهد بود. شما می توانید با تولید محتوای ارزشمند و با کیفیت به صورت طبیعی برای وب سایت خود لینک سازی کنید. علاوه بر این که تاثیر این لینک ها برای شما دائمی خواهد بود و بر اعتبار سایت شما خواهد افزود.
 • مورد دیگری که بر سئوی خارجی وب سایت شما تاثیرگذار است فعال بودن شما در شبکه های اجتماعی است. حضور فعال شما در شبکه های اجتماعی می تواند باعث لینک سازی برای وب سایت شما شود. علاوه بر آن حضور شما در شبکه های اجتماعی به نوعی برندسازی محسوب می شود. اگر شما در وب سایت خود مطالب ارزشمند و با کیفیتی قرار می دهید می توانید با قرار دادن گزینه اشتراک گذاری آن در شبکه های اجتماعی باعث جذب مخاطبین بیشتر و در حقیقت برندسازی شوید.

صحبت پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با انواع تکنیک های سئو آشنا کنیم. اما دنیای گسترده ی تکنیک های سئو نمی تواند در یک مقاله خلاصه شود. با به روز رسانی الگوریتم های گوگل و تاثیر آن ها بر سئو هر روز قوانین بهینه سازی سایت ها تغییر می کند. برای این که بتوانید در کسب و کار آنلاین خود موفق باشید بهتر است تمام اصول و تکنیک ها و قوانین آن را بشناسید و به درستی از آن ها استفاده کنید. عدم آگاهی شما از تغییر و به روزرسانی قوانین و اصول سئو می تواند موجب آسیب دیدن کسب و کار اینترنتی شما شود. پس همواره سعی کنید اطلاعات خود را به روز رسانی کنید.