بک لینک چیست
۱۰
آذر

بک لینک چیست ؟

بک لینک چیست یکی از سوالات مهم مدیران وبسایتهایی است که به دنبال سئو سایت خود می باشند. در این مقاله تصمیم داریم به سوال بک لینک چیست ؟ پاسخ دهیم.

مقدمه

همان طور که می دانیم سئو و بهینه سازی سایت تاثیر زیادی در بالا بردن رتبه آن و موفق شدن تجارت آنلاین شما خواهد داشت. یکی از مواردی که در سئو و بهینه سازی سایت مورد توجه قرار می گیرد استفاده از بک لینک ها است. در این مقاله قصد داریم تا به صورت کلی شما را با مفهوم بک لینک ها و واژه بک لینک چیست و همچنین طریقه استفاده از آن ها برای بالا بردن رتبه ی سایت و هم چنین مفاهیم مرتبط با آن ها آشنا کنیم.

آشنایی با مفهوم بک لینک ها

در ابتدا پاسخ به سوال بک لینک چیست باید با مفهوم بک لینک آشنا شویم. دریافت لینک از یک سایت توسط سایت دیگر همان بک لینک است.
تاثیری که استفاده از بک لینک های مناسب بر بالا بردن رتبه سایت در موتورهای جستجوی مختلف می گذارد غیر قابل انکار است. هر چند باید به این نکته توجه کرد که بهینه سازی و سئوی سایت شامل بخش های گسترده ای است که یکی از آن ها استفاده درست و مناسب از بک لینک ها است. حتما به این نکته مهم توجه کنید که به صورت طبیعی از بک لینک ها در وب سایت خود استفاده کنید. در ضمن بک لینک های به کار رفته در سایت شما حتما باید با کیفیت باشند. استفاده از تعداد کمی بک لینک با کیفیت بالا تاثیر بیشتری نسبت به استفاده از چندین بک لینک بی کیفیت دارد. استفاده از بک لینک ها می تواند به صورت متن یا تصویری باشد که در اختیار بازدید کنندگان سایت شما قرار می گیرد تا از یک وب سایت دیگر هم دیدن کنند. زمانی که شما از وب سایت های معروف و وب سایت هایی که بازدید کنندگان و ترافیک بالایی دارند درخواست بک لینک می کنید فرصت مناسبی برای شما به وجود خواهد آمد تا ترافیک وب سایت شما هم بالا برود. در حقیقت احتمال این که تعدادی از کاربران این سایت ها تصمیم بگیرند تا از سایت شما هم دیدن کنند بالا می رود که در نهایت به بالا رفتن ترافیک وب سایت شما می انجامد.

لینک سازی داخلی و خارجی چه تفاوتی با هم دارند؟

تقسیم بندی لینک سازی شامل دو مورد لینک سازی داخلی و خارجی می شود. اما بهتر است در این جا توضیح مختصری در مورد بک لینک چیست و هر کدام از این دو مورد بدهیم. لینک سازی داخلی به این معناست که بتوانیم صفحات وب سایت را با ایجاد لینک به هم متصل کنیم. قرار دادن لینک سایت های دیگر در صفحات وب سایت شما باعث ایجاد لینک سازی خارجی یا همان بک لینک می شود. در این مقاله تصیمیم داریم تا بیشتر در مورد لینک سازی خارجی و تاثیر آن بر بالا بردن رتبه وب سایت در موتورهای جستجو صحبت کنیم.

آشنایی با انواع بک لینک ها

برای استفاده از بک لینک ها حتما باید دقت کنید که از بک لینک های خوب برای وب سایت خود استفاده کنید تا شاهد نتیجه ی مثبتی در بالا بردن رتبه ی وب سایت خود در موتورهای جستجو باشید. در صورتی که بخواهید شاهد نتایج مثبت باشید باید بک لینک هایی که در وب سایت خود قرار می دهید را به خوبی تجزیه و تحلیل کنید. در صورتی که از بک لینک های بد و نا مناسب در وب سایت خود استفاده کنید ممکن است موتورهای جستجو رتبه وب سایت شما را کاهش دهند. حتی استفاده از بک لینک های نامناسب باعث می شوند که وب سایت شما توسط موتورهای جستجو پنالتی شوند. بنابراین به شما توصیه می کنیم که حتما پیش از استفاده از بک لینک ها با مفاهیم بک لینک خوب و بد آشنا شوید تا بتوانید با آگاهی کامل از این امکان برای بهینه سازی و سئوی سایت خود استفاده کنید. اگر وب سایت لینک دهنده به شما در شبکه های اجتماعی فعال بوده و دارای دامین اتوریتی خوبی باشد بک لینکی که در اختیار شما قرار می دهند ارزشمند تر است. حالا که با ویژگی های بک لینک خوب و بد آشنا شدیم بهتر است اطلاعاتی در مورد آن ها داشته باشیم. همان طور که گفتیم استفاده از بک لینک های بد موجب پنالتی شدن وب سایت شما خواهند شد و این به دلیل نقض شدن دستورالعمل های گوگل برای بک لینک ها توسط این بک لینک های بد می شود. برای این که شما در استفاده از بک لینک ها دچار اشتباه نشوید بهتر است با ویژگی های آن آشنا شوید. اگر شما از وب سایتی که زمینه فعالیت آن متفاوت با حوزه فعالیت شما است بک لینک دریافت کنید این یک بک لینک بد محسوب می شود. پس حتما دقت کنید که از سایت هایی درخواست بک لینک کنید که حوزه فعالیتی مرتبط با شما داشته باشند. اگر بک لینکی که از یک وب سایت دریافت می کنید مربوط به صفحه ای باشد که دارای محتوایی ضعیف است می تواند یک بک لینک بد محسوب شود.
اگر لینکی از وب سایت هایی که توسط گوگل جریمه شده اند را در وب سایت خود قرار دهید موجب رسیدن آسیب به وب سایت شما خواهد شد. لینک هایی که در فوتر وب سایت قرار می گیرند و استفاده از تعداد زیاد لینک ها در وب سایت ها باعث پنالتی شدن وب سایت می شود.

تفاوت بین بک لینک فالو ونوفالو

در ادامه مقاله بک لینک چیست به توضیح انواع بک لینک می پردازیم. لینک ها را می توان به دو دسته DOFOLLOW و NOFOLLOW تقسیم بندی کرد. همگی لینک ها به صورت پیش فرض در دسته DOFOLLOW قرار دارند. اما در صورت استفاده از ویژگی های NOFOLLOW در کدهای HTML لینک – جزو دسته NOFOLLOW محسوب می شود. از نظر گوگل لینکی که در دسته NOFOLLOW قرار دارد هیچ مزیتی ندارد و صفحه حاوی چنین لینکی امتیازی دریافت نخواهد کرد. در حقیقت ربات گوگل قابلیت شناسایی لینک های DOFOLLOW و NOFOLLOW را دارد و تنها به صفحاتی که در آن ها از لینک DOFOLLOW استفاده شده امتیاز می دهد. پس توجه به این نکته مهم است که تنها لینک های DOFOLLOW هستند که باعث بالا رفتن رتبه صفحات وب سایت شما با استفاده از بک لینک ها می شود. اما لینک های NOFOLLOW هم بی ارزش نیستند. شما می توانید با استفاده از این لینک ها در صفحات خود ترافیک وب سایت خود را بالا ببرید.

Anchor Text چیست؟

Text در حقیقت متنی است که به صورت لینک در آمده است. اما در متن باید یک عبارت به شکل لینک در بیاید. گوگل توجه زیادی به متنی که به صورت بک لینک سایت شما قرار داده شده دارد. در حقیقت برای گوگل مهم است که بک لینک ها به سایت شما روی چه عباراتی لینک شده است. گوگل با توجه به آن عبارات وب سایت شما را برای نتایج جستجو نمایش خواهد داد. به همین دلیل بسیاری از صاحبان کسب و کارهای اینترنتی تصمیم گرفتند از عبارات هدف برای ایجاد بک لینک های وب سایت خود استفاده کنند. اما باید توجه کنید که استفاده غیر طبیعی از چنین عباراتی برای بک لینک ها سبب جریمه و اسپم شدن سایت از طرف موتورهای جستجو خواهد شد. بهترین راه به کار بردن Anchor Text برای بک لینک ها استفاده از ترکیب عبارات رایج به صورت طبیعی است. به طور مثال استفاده از عباراتی که تقریبا طولانی هستند و برای کاربران راهنما محسوب می شوند مثلا عبارتی مانند “برای رفتن به صفحه بعد اینجا کلیک کنید” .
حالت دیگر این است که عبارتی که هدف است و جزو عبارات مورد جستجو محسوب می شود را با نام برند خود به صورت طبیعی ترکیب کنید. در صورتی که شما در لینک سازی برای سایت خود توازن نداشته باشید و از روش های غیر طبیعی برای این کار استفاده کنید اطمینان داشته باشید که این رفتار شما از دید الگوریتم های گوگل پنهان نخواهد ماند و منجر به عواقب بدی برای وب سایت شما خواهد شد.
پس همواره این نکته را در نظر داشته باشد که در زمینه سئو و بهینه سازی سایت اگر بدون آگاهی و دانش کامل و برنامه ریزی درست وارد شوید به جای اینکه شاهد نتایج مثبتی برای وب سایت خود باشید ممکن است جریمه یا پنالتی شوید.

گوگل چگونه کیفیت بک لینک ها را ارزیابی می کند؟

قطعا از دید گوگل تمامی بک لینک هایی که به وب سایت شما ارجاع می شوند ارزش یکسانی ندارند و این روش ارزش گذاری روی بک لینک ها از دید گوگل معیارهای متفاوتی دارد. اما برخی از این معیارها ارزش و تاثیرگذاری بیشتری دارند. بنابراین در این قسمت سعی می کنیم تا شما را با این موارد آشنا کنیم. تعداد لینک های خروجی استفاده شده مرتبط بودن موضوع وب سایتی که به آن درخواست بک لینک داده اید اعتبار دامنه و اعتبار صفحه تعدادی از این فاکتورها محسوب می شوند. در ادامه مقاله بک لینک چیست توضیح مختصری در مورد هر کدام از این فاکتورها ارائه می کنیم.

Domain Authority چیست؟

اگر وب سایتی که به شما لینک داده است دارای اعتبار دامنه بالاتری باشد ارزش بک لینکی که به شما می دهد بسیار بیشتر خواهد بود. اما باید بدانیم که Domain Authority بر اساس چه مواردی است. فعال بودن در شبکه های اجتماعی- نوع دامنه به کار رفته- عمر آن- میزان بک لینک های دریافت شده و لینک های خروجی و موارد دیگر در اعتبار دامنه موثر هستند.

Page Authority چیست؟

اعتبار صفحه هم مشابه اعتبار دامنه است اما تنها مربوط به صفحه ای از یک دامنه می شود و نه کل آن. حتی این احتمال وجود دارد که دامنه از اعتبار خوبی برخوردار باشد اما صفحه ای از آن دارای اعتبار ضعیفی باشد. تعیین اعتبار صفحه ای از یک دامنه به مواردی بستگی دارد که در این بخش به آن ها اشاره می کنیم. در صورتی اعتبار یک صفحه از دامنه بالا خواهد بود که بک لینک هایی مستقیم به آن صفحه ایجاد شده باشد. هم چنین لینک سازی داخلی سایت هم تاثیر زیادی بر بالا رفتن اعتبار صفحه یا Page Authority خواهد داشت. قرار داشتن صفحات در منوی اصلی سایت بر افزودن اعتبار آن ها موثر است.

ابزارهای سنجش Page Authority و Domain Authority

دو ابزار مناسبی که برای سنجش اعتبار صفحه و دامنه وجود دارد Serpchecker و open site explorer هستند. Serpchecker توسط سایت mangools.com و open site explorer توسط سایت moz ارائه شده اند.
از موارد موثر دیگر بر ارزیابی گوگل از کیفیت بک لینک ها که به آن اشاره کردیم مرتبط بودن موضوع سایت لینک دهنده به شما با حوزه تخصصی کسب و کار آنلاین شما است. حتما باید دقت کنید که زمانی استفاده از بک لینک ها برای شما ارزشمند خواهد بود و به بالا بردن رتبه وب سایت شما در موتورهای جستجو کمک خواهد کرد که از سایت هایی درخواست لینک کنید که موضوع آن ها با حوزه فعالیت شما مرتبط باشد. اگر شما از سایت هایی که هیچ ارتباطی به فعالیت آنلاین شما ندارند درخواست لینک کنید اصلا از نظر گوگل این کار ارزشی نخواهد داشت.
از دیگر موارد تاثیرگذار تعداد لینک های خروجی است. سایت هایی که به تعداد زیادی از وب سایت ها بک لینک می دهند باعث کاهش ارزش و اعتبار این بک لینک ها از دید گوگل خواهند شد. به همین دلیل سایت های فعال در زمینه فروش بک لینک به جای این که با قرار دادن بک لینک وب سایت شما باعث افزایش رتبه آن شوند سبب آسیب رساندن به جایگاه و رتبه وب سایت شما خواهند شد. مورد دیگر محل قرار دادن بک لینک ها در سایت است.
در حقیقت محل قرار گرفتن بک لینک ها در وب سایت مهم است. بک لینک ها می توانند در سایدبار- فوتر و یا درون محتوای مقالات موجود در صفحات وب سایت گنجانده شوند. قطعا لینک های موجود در محتوای مقالات اهمیت بیشتری نسبت به لینک هایی دارد که در قسمت سایدبار یا فوتر وب سایت گنجانده می شوند. لینک های SiteWide لینک های قرار داده شده در قسمت سایدبار یا فوتر یک وب سایت هستند که در تمامی صفحات وب سایت قابل مشاهده هستند. استفاده زیاد از لینک های SiteWide ممکن است موجب جریمه شدن سایت شما از طرف گوگل شوند.

دلیل اینکه نباید بک لینک خرید

شاید شما هم تبلیغات شرکت هایی که همچنان مشغول فروش بک لینک هستند را دیده باشید. در حقیقت باید بگوییم باگ هایی که در الگوریتم های گوگل وجود دارد باعث شده بعضی از این سایت های فروش بک لینک حتی دارای رتبه های خوبی در گوگل باشند. اما شما حتما باید دقت کنید که با خرید بک لینک برای وب سایت خود کمکی به بالا رفتن رتبه آن نخواهید کرد بلکه حتی این امکان وجود دارد که وب سایت شما جایگاه فعلی خود را هم از دست بدهد.

نحوه ارزیابی کیفیت لینک ها توسط کمپین های سئو

با توجه به این که لینکی ممکن است فاقد ارزش باشد حتما باید توانایی ارزیابی لینک ورودی و خروجی به وب سایت را داشته باشیم اگر شما تصمیم دارید که کسب و کار آنلاین موفقی داشته باشید نمی توانید نسبت به رتبه وبسایت خود در موتورهای جستجو بی تفاوت باشید چون بالا رفتن رتبه وب سایت شما در موتورهای جستجو ارتباط مستقیمی با بالا رفتن میزان فروش شما خواهد داشت. یکی از الگوریتم های جستجوی جدید گوگل به نام پنگوئن به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید تاثیر بک لینک های خود در موتورهای جستجو را بررسی کنید. اگر لینک های مضر را در سایت خود شناسایی کردید باید به سرعت آن ها را از کار انداخته و حذف کنید و دقت کنید که باید لینک های جدید با کیفیت را جایگزین لینک های حذف شده نمایید.

سطح کیفی لینک ها چطور ارزیابی می شود؟

درست است که برای موفقیت در زمینه ی سئو و بهینه سازی سایت وابستگی شدیدی به لینک ها وجود دارد اما استفاده از تعداد زیاد لینک ها یا به کار بردن لینک های بی کیفیت نمی تواند در این زمینه کمکی به شما بکند. در حقیقت استفاده درست از لینک ها وسیله ای برای رسیدن به هدف بهینه سازی و بالا رفتن رتبه سایت است. زمانی که شما به درستی از این ابزار استفاده می کنید رسیدن به هدف آسان تر خواهد شد. فرآیندی که سطح کیفی لینک های ورودی و خروجی را بررسی می کند می تواند موفقیت شما را در زمینه بازاریابی آنلاین و بهینه سازی سایت تضمین کند. در ابتدا شما باید دقت کنید که تنها به مطالبی لینک بدهید که اطمینان دارید سطح کیفی بالایی دارند و از نظر گوگل محتوای ارزشمندی محسوب می شوند.
شاخص هایی که برای تعیین سطح کیفی لینک ها وجود دارد:
سه شاخص برای این که سطح کیفی لینک ها را مورد ارزشیابی قرار دهیم وجود دارد که در این بخش توضیحاتی در مورد آن ها ارائه می کنیم.

  • اولین و مهم ترین شاخصی که برای ارزشیابی سطح کیفی لینک ها وجود دارد این است که حتما دقت کنید که لینک ها را از وب سایت هایی دریافت کنید که موضوعاتی مشابه زمینه فعالیت شما دارند. شما حتما باید قادر باشید که مرتبط بودن لینک ها به وب سایت خود را شناسایی کنید و این زمانی به وجود می آید که شما وب سایت لینک دهنده را بشناسید.
  • شاخص دوم ارزش و اعتبار است. بالا رفتن ارزش و اعتبار وب سایت شما ارتباط مستقیمی با بالا رفتن اطمینان مشتریان و بالا رفتن میزان فروش رابطه مستقیمی دارد. زمانی که وب سایت هایی که دارای اعتبار و ارزش بالاتری هستند به شما بک لینک می دهند ارزش و اعتبار وب سایت شما بالاتر خواهد رفت.
    طراحی الگوریتم های گوگل به گونه ای است که بهترین نتیجه و قابل اعتمادترین آن به کاربران ارائه شود. این شناخت گوگل نسبت به قابل اعتماد بودن وب سایت ها بر مبنای ارزش لینک های به کار رفته در وب سایت ها به وجود می آید. در حقیقت زمانی از نظر موتورهای جستجو قابلیت نمایش در نتایج مورد جستجوی کاربران را دارید که لینک هایی مربوط به وب سایت های معتبر را درون سایت خود قرار دهید.
  • سومین شاخصی که برای ارزیابی کیفیت لینک ها وجود دارد ارزش انسانی است. ارزش انسانی برای یک لینک اهمیت بالایی دارد. شما باید به این نکته توجه کنید که برای لینک سازی حتما نیاز کاربران خود را در نظر بگیرید. یعنی اولویت اول در لینک سازی در نظر گرفتن نیاز کاربران است. شما در هنگام قرار دادن لینک در وب سایت خود باید از این که لینک دارای ارزش انسانی است اطمینان حاصل کنید. پرسش سوالات زیر از خودتان باعث می شود که از این جهت مطمئن شوید.

در درجه اول حتما باید از خودتان بپرسید که نیاز کاربران شما چیست و آیا لینکی که در وب سایت خود قرار می دهید می تواند منطبق بر نیازهای کاربران شما باشد یا خیر. شما نباید صرفا به این دلیل که احساس می کنید لینکی ارزشمند است بدون در نظر گرفتن این که می تواند مورد نیاز کاربرانتان باشد آن را در وب سایت خود قرار دهید.
سوال بعدی که باید از خودتان بپرسید این است که موضوعی که لینک آن را در وب سایت خود قرار می دهید برای کاربرانتان می تواند مفید باشد یا خیر. حتما مطلبی که در وب سایت خود به آن لینک می دهید را به خوبی مطالعه کنید و پس از اطمینان از این که مطلب می تواند برای کاربرانتان مفید باشد لینک آن را در وب سایت خود قرار دهید.
در نهایت شما باید این سوال را از خودتان بپرسید که آیا کاربر دنبال همان صفحه ای است که لینک هدایت می کند؟ بی توجهی شما نسبت به این موضوع این حس را به کاربرانتان القا می کند که اهمیتی به وقت آن ها نمی دهید. بنابراین چنین لینکی از ارزش انسانی بسیار پایینی برخوردار است. ادامه دادن به این روش باعث ریزش کاربران شما خواهد شد.
شما باید بدانید که مخاطبین لینک های وب سایت چه کسانی هستند. زمانی که شناخت شما از این موضوع کم باشد ارزش انسانی لینک کمتر خواهد بود. اگر کاربران وب سایت شما تعامل خوبی با لینک های موجود در وب سایت شما نداشته باشند لینک های شما ارزش انسانی پایینی دارند. انجمن ها یا نظرات کاربران برای مطالب موجود در وب سایت شما از راه هایی است که می توانید تعامل کاربران را با لینک ها اندازه گیری کنید.

سخن پایانی

در مقاله بک لینک چیست سعی کردیم تا شما را با مفهوم بک لینک ها و لینک سازی آشنا کنیم. گفتیم که تعیین سطح کیفی لینک ها و ساختن بک لینک تاثیر مهمی بر بهینه سازی و سئوی سایت دارد. همان طور که گفته شد اگر شما بدون دانش کامل از بک لینک ها استفاده کنید به جای این که شاهد نتایج خوبی برای وب سایت خود باشید از نظر گوگل به عنوان مجرم شناخته شوید. با توجه به این که الگوریتم های موتورهای جستجو به صورت دائم در حال به روز رسانی و پیشرفت است شما باید همواره اطلاعات خود را در این زمینه به روز رسانی کنید.