SEO on page
۲۷
آبان

سئوی داخلی

مقدمه:
سئوی داخلی شامل اقداماتی است که موجب بالا رفتن ترافیک سایت و رتبه آن در موتورهای جستجوگر می شود و نام های دیگر آن On-Page SEO و On-Site SEO است. اگر می خواهید سئوی داخلی سایت شما به درستی انجام شود هم کدهای HTML و هم محتوای آن باید بهینه سازی شود. سئوی خارجی یا Off-Site SEO سیگنال ها و لینک هایی است که از سایت های دیگر به سمت وب سایت شما می آیند و نقطه ی مقابل سئو و بهینه سازی داخلی محسوب می شود. بکار بردن سئوی داخلی در سایت شما علاوه بر اینکه به درک بهتر کاربران از محتوای سایت شما کمک می کند هم چنین باعث می شود موتورهای جستجو تفسیر مناسب تری از محتوای سایت شما داشته باشند.در حقیقت بکار بردن سئوی داخلی در وب سایت موجب می شود موتورهای جستجو بتوانند مانند کاربران درک صحیحی از محتوای وب سایت شما داشته باشند. این امکان باعث می شود موتورهای جستجو بتوانند بصورت دقیق تر سایت شما را به مخاطبان واقعی تان معرفی کند. می توانیم بگوییم که هدف نهایی بکار بردن سئوی داخلی وب سایت درک راحت تر محتوای صفحات و معرفی سایت شما بعنوان مرتبط ترین نتیجه با کلمات مورد جستجو است. هم چنین استفاده از سئوی داخلی باعث می شود که صفحات وب سایت شما ارزشمند و با کیفیت شناخته شوند و به همین دلیل در نتایج جستجو نمایش داده شوند. برداشتی که در گذشته از سئوی داخلی سایت می شد این بود که در نقاط مختلف صفحه به تعداد زیاد از کلمات کلیدی استفاده شود. اما با تغییر الگوریتم موتورهای جستجو دیگر در سئوی داخلی استفاده از کلمات کلیدی به تعداد زیاد از اهمیت خاصی برخوردار نیست. در گذشته برای بالا بردن سئوی داخلی سایت و بالا آمدن آن در نتایج جستجو به تعداد زیاد و اکثر اوقات به صورت نامفهوم و بی ارزش کلمات کلیدی تکرار می شد. بکار بردن این شیوه حتی باعث می شد که سایت های حاوی محتوای بی ارزش برای کاربران به عنوان نتیجه جستجو به آن ها معرفی شود. اما امروزه سئوی داخلی مفهوم محتوا را در مرکز توجه قرار می دهد. حتی به این صورت که اگر کلماتی که مترادف با کلمه کلیدی مورد جستجو هستند در متن وجود داشته باشند از دید موتورهای جستجوگر قابل شناسایی است. درست است که نمی توان نسبت به اهمیت وجود کلمات کلیدی در متن بی توجه بود اما باید این نکته را یادآور شد که محتوای دارای مفهوم و با کیفیت اهمیت بیشتری نسبت به آن دارد. گفتیم که در الگوریتم های جدید موتورهای جستجو علاوه بر کلمات کلیدی- تعداد کلمات مترادف با آن هم دارای اهمیت است. و این نشان از پیشرفت روز به روز الگوریتم های موتورهای جستجو دارد. پیشرفت این الگوریتم ها منطبق با مسیری است که رضایت کاربران را از جستجوهای خود در پی دارد. زمانی به کار بردن کلمات کلیدی و تکرار آن ها در متن اهمیت دارد که محتوای شما مفهوم مورد انتظار کاربران را در اختیار آن ها قرار دهد. در غیر این صورت باید بگوییم که تلاش شما در این زمینه بیهوده خواهد یود. زمانی که شما شروع به نوشتن مطلبی می کنید می دانید که با چه کلمه کلیدی ای مرتبط است. پس از پایان نوشتن مطلب حتما آن را دقیق بخوانید و دقت کنید که مفهوم آن متناسب با نیاز کاربرانی باشد که آن کلمه کلیدی یا کلمات مشابه با آن را سرچ کرده اند. شما باید بدانید که محتوایی که تولید می کنید چه مخاطبینی دارد. باید نیازهای آن ها را بشناسید و منطبق با نظر و سلیقه ی آن ها محتوا تولید کنید.

سئوی داخلی خوب است می توان به موارد زیر اشاره کرد:
اگر محتوایی که تولید می کنید دارای عمق زیادی باشد از شانس بیشتری برای کسب رتبه بالاتر برخوردار می شود. بنابراین حتما دقت کنید که در مورد موضوعی که در نظر دارید. حجم مناسبی از مطلب را تولید کنید و به خوبی به آن بپردازید. محتوای کم و البته بی کیفیت نمی تواند شانسی برای موفق بودن داشته باشد.
حتما توجه کنید که محتوایی که در صفحات خود درج می کنید باید محصول خودتان و حاصل مطالعات و تجربیات شما باشد. کپی کردن مطالب سایت های دیگر ضعف بزرگی برای وب سایت شما محسوب می شود. پس در تولید محتوای ارزشمند کوشا باشید.
محتوایی که تولید می کنید علاوه بر یکتا بودن و کپی نبودن باید به آسانی خوانده شده و برای کاربر آزار دهنده نباشد. در برخی از موارد به کار بردن تبلیغات زیاد در محتوای صفحات باعث نارضایتی کاربران و صرف نظر کردن آن ها از خواندن مطلب می شود.
ویژگی دیگری که حتما باید به آن توجه کنید این است که محتوایی که در وب سایت خود قرار می دهید باید معتبر باشد. شما می توانید با تکیه بر منابع معتبری که برای تولید محتوای خود به آن ها استناد می کنید از این موضوع اطمینان حاصل کنید. همچنین محتوای درج شده در وب سایت شما باید منطبق بر هدف کاربران و انتظارات آن ها باشد زمانی می توانید نسبت به این موضوع اطمینان حاصل کنید که محتوای شما با کلمه کلیدی ای که در نظر گرفته اید کاملا منطبق باشد.
شاید تصور شما این باشد که تنها فاکتوری که با سئوی داخلی مرتبط است کلمات کلیدی هستند. اما اینطور نیست. در ادامه به مواردی اشاره می کنیم که جزو فاکتورهای موثر بر سئوی داخلی سایت محسوب می شوند. تعداد لینک هایی که در صفحات وب سایت شما وجود دارد یکی از این موارد است. همان طور که می دانید لینک ها می توانند بصورت داخلی و خارجی باشند. اینکه لینک های موجود در صفحات شما به کجا ارجاع می شوند و داخلی هستند یا خارجی بر سئوی داخلی سایت موثر است. داده های متا- ساختار URL ها- داده های ساختاری Schema.Org استفاده شده در وب سایت- مناسب بودن صفحات سایت برای موبایل و بالا بودن سرعت بارگذاری صفحات آن از دیگر مواردی است که بر سئوی داخلی وب سایت شما موثرند.

استفاده از موارد زیر می تواند به شما در بالا بردن ترافیک وب سایت تان کمک کند:
استفاده از کلمات کلیدی در عنوان صفحه
نوشتن عنوان پست ها با تگ H1
استفاده ار URL های مناسب
استفاده از طراحی واکنش گرا: وب سایت هایی که به گونه ای طراحی شده اند که برای نمایش موبایلی مناسب هستند مورد توجه گوگل قرار می گیرند. از سال 2015 سایت هایی که تناسبی برای نمایش موبایلی نداشتند به مرور در نوبت پنالتی شدن توسط گوگل قرار گرفتند.
استفاده از لینک های داخلی و خارجی
بکار بردن کلمه کلیدی در 100 کلمه ابتدایی محتوا
قرار دادن عنوان های زیر مجموعه های وب سایت در تگ H2
استفاده از فایل های مدیا در صفحات وب سایت: استفاده از ویدئو و عکس می تواند باعث شود کاربران زمان بیشتری را در سایت شما سپری کنند.
استفاده از کلمات مترادف با کلمه کلیدی در متن
بهبود بخشیدن سرعت سایت: یکی از معیارهای رتبه بندی صفحات سایت از نظر گوگل سرعت بارگذاری آن ها است. ارتقای سرعت سایت شما می تواند با کمک تغییر دادن هاست- به کار بردن CDN و فشرده سازی تصاویر ارتقا پیدا کند. از بهترین ابزارهایی که می توانید برای سنجش سرعت سایت استفاده کنید می توان به GT Metrix اشاره کرد.
تصاویر بکار رفته در سایت خود را بهینه سازی کنید.
دکمه هایی که به کاربران اجازه می دهد تا محتوای وب سایت شما را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارند در وب سایت خود قرار دهید. هر چند این امکان تاثیر مستقیمی بر بالا بردن رتبه سایت شما ندارد اما باعث بالا رفتن ترافیک سایت شما می شود.
شما می توانید با تولید محتوای طولانی تر و البته ارزشمند شانس بیشتری برای کسب رتبه بالاتر داشته باشید.