سئو کلاه سیاه
۱۰
آذر

سئو کلاه سیاه

ممکن است نام سئو کلاه سیاه به گوش شما هم خورده باشد و تمایل داشته باشید تا با آن آشنا شوید. اگر بخواهیم در یک جمله سئو کلاه سیاه را معرفی کنیم باید بگوییم که سئو کلاه سیاه از روش هایی استفاده می کند تا بتواند قوانین موتور جستجوگر گوگل را دور بزند. افرادی که از سئو کلاه سیاه استفاده می کنند با روش هایی مانند اسپم کردن کامنت هایی حاوی آدرس وب سایت در سایت های دیگر- استفاده از تعداد زیاد کلید واژه- مخفی کردن لینک ها یا عبارات- خریدن لینک ها یا دستکاری آن ها- کپی کردن محتوا از وب سایت های دیگر و استفاده از صفحات doorway و گزارش دادن تخلف سایت های رقیب سعی می کنند به روشی غلط رتبه ی وب سایت خود را بالا ببرند. که هر چند ممکن است در کوتاه مدت شاهد نتایجی سریع باشند اما به زودی به عنوان مجرم توسط موتورهای جستجو شناخته خواهند شد.

تفاوت سئوی کلاه سفید با سئو کلاه سیاه

تکنیک سئوی کلاه سفید بر مبنای ارائه استراتژی مناسب برای بالا بردن رتبه ی وب سایت مطابق با قوانین موتورهای جستجو است. امام تکنیک سئو کلاه سیاه مبتنی بر روش هایی است که بتواند قوانین موتورهای جستجو را دور زده و به سرعت شاهد نتایج استفاده از آن ها باشد. در حقیقت عقیده ی تکنیک سئو کلاه سیاه این است که باید به سرعت شاهد نتایج بهینه سازی سایت و بالا رفتن رتبه ی آن ها باشد اما سئوی کلاه سفید معتقد است که می توان با اتکا بر اصول و استانداردهای سئو در دراز مدت شاهد نتایج خوبی در رتبه و جایگاه وب سایت بود. افرادی که از سوی کلاه سفید برای بهینه سازی سایت خود استفاده می کنند به تاثیر استراتژی در درازمدت معتقدند.

شناخت تکنیک های سئو کلاه سیاه

سئو کلاه سیاه شامل تکنیک هایی است که به صورت مجرمانه سعی در بالا بردن رتبه و جایگاه وب سایت بر خلاف قوانین موتورهای جستجو دارد. ممکن است استفاده از تکنیک سئو کلاه سیاه به صورت مقطعی رتبه ی وب سایت را بالا ببرد. اما به سرعت این عمل مجرمانه توسط موتورهای جستجو شناسایی و توبیخ می شود. با توجه به الگوریتم های گوگل- سئو کلاه سیاه به صورت غیر قانونی باعث تغییر رتبه بندی وب سایت شما می شود. ممکن است به کار بردن این تکنیک به صورت کوتاه و مقطعی نتایج خوبی برای شما در بر داشته باشد. اما استفاده مداوم از این تکنیک به شدت رتبه ی وب سایت شما را کاهش خواهد داد. حتی ممکن است عواقب بدتری هم در انتظار شما باشد. موتور جستجوگر گوگل با هدف ارائه بهترین نتایج برای عبارات مورد جستجوی کاربران روز به روز سعی در به روز رسانی الگوریتم های خود دارند. این الگوریتم ها جلوی نمایش هرزنامه یا spam را به کاربران می گیرند. وب سایت هایی که از سئو کلاه سیاه برای بهینه سازی سایت خود استفاده می کنند هرزنامه یا اسپم محسوب می شوند.
جریمه هایی که موتور جستجوگر گوگل برای این وب سایت ها در نظر می گیرد خارج کردن دامنه از کنترل ادمین- حذف وب سایت به صورت همیشگی یا کاهش دادن شدید رتبه و جایگاه وب سایت است. با پیچیده تر شدن الگوریتم های مورد استفاده در موتورهای جستجو تکنیک های سئو کلاه سیاه قابل تشخیص خواهند بود. تعدادی از تکنیک های سئو کلاه سیاه وجود دارد که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد در این مقاله با این موارد آشنا می شویم. شما باید بدانید که هر مطلبی که به عنوان محتوا در وب سایت خود قرار می دهید توسط گوگل قابل شناسایی است. در گذشته برای این که گوگل مطالب موجود در وب سایت شما را در دسته بندی درستی قرار دهد مجبور بودید که چندین بار کلمه کلیدی را در محتوای خود تکرار کنید. ممکن است گوگل سایت شما را جریمه کند. چگالی کلمات کلیدی حد مشخصی است که گوگل برای به کار بردن کلمات کلیدی برای شما تعیین کرده است. چگالی کلمه کلیدی در هر صفحه 1 تا 3 درصد است. شما می توانید به جای این که بارها کلمه کلیدی را در محتوای خود تکرار کنید از کلمات مترادف آن استفاده کنید و این از نظر الگوریتم جدید گوگل قابل شناسایی است. اگر شما همچنان از تکنیک بی فایده تکرار کلمات کلیدی به صورت زیاد در محتوای خود استفاده کنید از نظر موتور جستجوی گوگل به عنوان کلاه سیاه شناخته شده و جریمه خواهید شد. مورد بعدی که به عنوان یکی از تکنیک های پر طرفدار سئو کلاه سیاه استفاده می شود تغییر دادن مسیر به صورت سود جویانه است. شما حتما باید بدانید که تغییر دادن URL به صورت سودجویانه عملی مجرمانه از نظر موتورهای جستجوی Google و Yandex محسوب می شود. اگر کاربران شما با کلیک روی یک لینک به مسیر نادرستی منتقل شوند یعنی شما یک کلاه سیاه هستید. مورد دیگری که توسط سایت های کلاه سیاه انجام می شود این است که محتوای موجود در وب سایت خود را مخفی می کنند. آن ها چیزی متفاوت از محتوای موجود در وب سایت خود را به موتورهای جستجو نشان می دهند. در حقیقت در این وب سایت ها محتوایی که به موتورهای جستجو نشان داده می شود با چیزی که به کاربران نمایش داده می شود تفاوت دارد. این یک عمل مجرمانه است. بیشتر وب سایت های اسپم برای جلوگیری از شناسایی سایت خود توسط ربات موتور جستجو این روش را مورد استفاده قرار می دهند.شما باید بدانید که قرار دادن محتوای بی کیفیت در سایت باعث جریمه شدن شما از طرف موتورهای جستجو می شود امروزه الگوریتم پاندا که توسط موتور جستجوی گوگل ارائه شده است محتوای کپی موجود در وب سایت ها را شناسایی می کند.
طعمه گذاری در سایت- یکی دیگر از روش هایی است که توسط کلاه سیاه ها انجام می شود و یکی از انواع روش هایی است که محتوای بی کیفیت تولید می کند. طعمه گذاری برای گمراه کردن موتورهای جستجو توسط کلاه سیاه ها انجام می شود. در روش طعمه گذاری محتوایی در زمینه ی کلمه مورد جستجو تولید شده اما به محض این که روی آن کلیک می شود آن مطلب جای خود را به مطلب دیگری خواهد داد. این روش هم موتورهای جستجو و هم کاربران را فریب داده و باعث از بین رفتن اطمینان کاربران به نتایج ارائه شده توسط موتورهای جستجو می شود.
استفاده از کلمات کلیدی در مطالب به صورت نامرئی در وب سایت شما جزو کارهایی است که مشمول جریمه ی موتور جستجوی گوگل می شود. وب سایت هایی که از سئو کلاه سیاه استفاده می کنند در برخی موارد یک متن را همرنگ صفحه ی پس زمینه ایجاد می کنند. متنی که هم رنگ پس زمینه است برای کاربران قابل مشاهده نیست اما توسط موتورهای جستجو قابل مشاهده و شناسایی است. کلاه سیاه ها از این روش برای گول زدن موتورهای جستجو استفاده می کنند. اکثر اوقات این کلمات نامرئی همان کلمات کلیدی پرکاربردی هستند که توسط کاربران جستجو می شوند. این موارد همگی جزو محتوای بی کیفیت بوده که از تکنیک های سئو کلاه سیاه محسوب می شود.
یکی دیگر از تکنیک هایی که در سئو کلاه سیاه از آن استفاده می شود خرید و فروش لینک است. اما این کار از دید موتورهای جستجو ممنوع و غیر قانونی است. در حقیقت گوگل به صراحت مواضع خود را در زمینه ی خرید و فروش لینک در وب سایت خود اعلام کرده است. از نظر گوگل هرتبادلی که برای خرید لینک انجام شود غیر قانونی است. شما با آگاهی از دستورالعمل های FTC می توانید نسبت به این که از نظر گوگل چه تبادلاتی جرم محسوب می شود آگاهی پیدا کنید. از نظر گوگل یکی از بدترین روش هایی که سئو کلاه سیاه دارد و مورد استفاده ی زیادی هم قرار می گیرد خرید لینک است. اکثر سایت ها از خرید لینک برای بالا بردن رتبه ی وب سایت خود استفاده می کنند که کاری غیرقانونی است و مشمول جریمه خواهد شد. شما می توانید خودتان لینک های مورد نیاز وب سایت تان را تولید کنید به جای این که آن ها را بخرید. نه تنها خرید لینک بلکه فروش آن هم از نظر گوگل جرم محسوب می شود و هم خریدار و هم فروشنده ی لینک توسط گوگل جریمه خواهند شد. ممکن است شما نسبت به این که از نظر گوگل چه لینک هایی مشمول جریمه می شوند آگاهی کامل نداشته باشید در این صورت می توانید با استفاده از ابزار پیوند disavow به گوگل اعلام کنید که اگر در صفحه ی شما با لینک های خریداری شده مواجه شد آن ها را نادیده بگیرد.
مزرعه ی لینک هم یکی دیگر از روش های سئو کلاه سیاه است. مزرعه ی لینک نوعی ساخت لینک در سطح گسترده است. مجموعه ای از وب سایت هایی که مدام برای همدیگر لینک می فرستند یا فقط به منظور تولید لینک ها ایجاد شده و فعالیت می کنند یک مزرعه ی لینک را ایجاد می کنند. این وب سایت ها حاوی لینک های زیاد و محتوای بی کیفیت هستند. این مزارع به راحتی توسط موتور جستجوی گوگل قابل شناسایی هستند به همین دلیل استفاده از این لینک ها خیلی برای وب سایت شما مشکل آفرین است. بهتر است به جای این که از این مزارع لینک غیرقانونی برای بالا بردن رتبه ی وب سایت خود استفاده کنید با قرار دادن محتوای با کیفیت و ارزشمند در وب سایت خود به صورت طبیعی لینک بسازید. استفاده از روش های سئوی کلاه سفید به صورت درست مانند استفاده از مصاحبه ها- نمودارها و قرار دادن محتواهای جالب و با کیفیت به مرور زمان باعث ایجاد لینک های طبیعی برای وب سایت شما خواهد شد. حتما در نظر داشته باشید که وب سایت هایی که از مزرعه ی لینک استفاده می کنند ممکن است به صورت مقطعی و در زمانی کوتاه رتبه ی بالایی در موتور جستجو کسب کنند اما به زودی به عنوان مجرم شناسایی و جریمه خواهند شد.
استفاده از داده های ساخته شده روش دیگری از سئو کلاه سیاه است که بعضی از وب سایت ها با استفاده از این داده ها سعی در بهتر دیده شدن خود دارند. استفاده از داده های ساخته شده بد نیست اما به شرطی که با اصول سئوی کلاه سفید مطابقت داشته باشد. داده های ساختاری اطلاعاتی تولید شده در زمینه یک موضوع هستند. الگوریتم مرغ مگس خوار که یکی از الگوریتم های موتور جستجوی گوگل است می تواند داده های ساخته شده داخل وب سایت ها را شناسایی کند. حتما برای شما هم جالب است که بدانید این داده ها چطور توسط کلاه سیاه ها مورد استفاده قرار می گیرد. کلاه سیاه ها با تولید اطلاعاتی غلط موتورهای جستجو و کاربران را فریب می دهند. اگر شما می خواهید از داده های ساخته شده استفاده کنید. حتما باید در نظر داشته باشید که اطلاعاتی که در وب سایت خود قرار می دهید باید بر اساس منبع درستی باشد. استفاده از داده های ساخته شده بسیار حساس است اگر شما داده هایی که منبع درستی ندارند و اطلاعاتی غلط به شمار می روند را تولید کرده و در وب سایت خود قرار دهید علاوه بر موتورهای جستجو کاربران هم به سرعت شما را شناسایی می کنند و وب سایت شما ضربه ی بزرگی خواهد خورد. پس با دانش کافی تصمیم به تولید داده های ساخته شده بگیرید.
مورد دیگری که می خواهیم به آن اشاره کنیم PBN ها هستند. PBN به شبکه های وبلاگ اختصاصی گفته می شود که دسته ای از وب سایت های معتبر را شامل می شود که لینک ایجاد می کنند. از این جهت که PBN ها به دنبال افزایش تعداد لینک های وب سایت خود هستند می توان گفت که به مزرعه ی لینک شباهت دارند. سئو کاران و وبمسترها با اخذ لینک از وب سایت های شبکه های وبلاگ اختصاصی به دنبال کسب رتبه ی بالاتری در گوگل هستند. اما با به روز رسانی الگوریتم های گوگل شناسایی این شبکه ها راحت تر شده است. در صورتی که شما به صورت نرمال و طبیعی از شبکه ی وبلاگ اختصاصی استفاده کنید از نظر موتور جستجوی گوگل مشکلی وجود نخواهد داشت و می توانید با این روش به صورت طبیعی باعث افزایش رتبه ی وب سایت خود شوید. اما کلاه سیاه ها طبق معمول دست به اعمال غیرقانونی میزنند. آن ها با خریداری دامنه های منقضی شده و ایجاد محتوایی برای آن ها مشابه قبل و افزودن لینک خود به این محتوا- سعی در بالا بردن رتبه ی وب سایت های خود دارند. پس متوجه شدیم که استفاده از PBN ها می تواند در بهبود رتبه ی سایت موثر باشد. اما استفاده ی غیرقانونی از PBN عواقب سنگینی برای کلاه سیاه ها دارد. از نظر گوگل تمرکز روی محتوای ارزشمند و با کیفیت تحت یک دامنه بسیار ثمر بخش و موثر خواهد بود.
استفاده از کامنت های اسپم در بلاگ هم یکی دیگر از روش های مورد استفاده توسط کلاه سیاه ها است. در این روش در بخش نظرات وبلاگ- پیوند وب سایت قرار می گیرد. با به روز رسانی الگوریتم های گوگل هر لینکی که در قسمت کامنت ها قرار داده شود نادیده گرفته خواهد شد. در حقیقت این لینک ها نوفالو محسوب می شوند و باعث افزایش رتبه ی سایت نخواهند شد. اما دقت کنید که این موضوع به این معنی نیست که تمام کامنت های حاوی لینک اسپم هستند. این کامنت ها زمانی اسپم محسوب می شوند که با محتوای مطلبی که برای آن کامنت گذاشته شده بی ارتباط باشد. در حقیقت اگر مطلبی در وب سایت دیگری وجود دارد که مرتبط با حوزه ی کاری شما است لینک وب سایت شما در کامنت چنین مطلبی می تواند باعث افزایش ترافیک وب سایت شما شود. علاوه بر این که چنین کامنتی اسپم محسوب نمی شود. استفاده از ابزارهای ضد هرزنامه از راه هایی است که به شما کمک می کند تا فروم یا انجمن شما به محتوای اسپم مبتلا نشود.

دلیل این که هیچ وقت کلاه سیاه سر نکنید

شما به عنوان شهروند دنیای مجازی باید تابع قوانین آن باشید. قانون گذاران دنیای مجازی از شما می خواهند برای سئوی سایت خود هیچ وقت کلاه سیاه نگذارید. در غیر این صورت الگوریتم های موتورهای جستجو شما را شناسایی کرده و مجازات خواهید شد. این مجازات ها می توانند خیلی برای شما سنگین تمام شوند و متناسب با جرمی که مرتکب شده اید درجه بندی خواهد شد. کاهش رتبه ی وب سایت- حذف وب سایت و خروج دامنه از کنترل جزو این مجازات ها محسوب می شود. با به روز رسانی مداوم الگوریتم های گوگل- موتورهای جستجو خیلی راحت تر و به سرعت کلاه سیاه ها را شناسایی می کنند. باید گفت که دیگر کلاه سیاه ها نمی توانند مثل قبل قوانین گوگل را دور بزنند و اگر هم بتوانند این کار تنها به صورت مقطعی و کوتاه مدت برای آن ها دستاورد خواهد داشت. اما به زودی جریمه ها به سمت آن ها خواهند آمد. پس استفاده از سئو کلاه سیاه فقط می تواند به وب سایت شما آسیب برساند همین